Kresy 2020

Od 29 lat w kilkunastu krajach na wschodzie budzi się duch poezji polskiej. Co roku w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Czechach, Kazachstanie, Kirgistanie i Gruzji zaczyna się polskie pospolite ruszenie. Wszyscy szykują się do „Kresów” i do spotkania osób, którym bliski jest język polski. W roku 2020, mimo pandemii, postanowiliśmy zachować ciągłość konkursu. Razem z organizatorami „Kresów” z różnych krajów stwierdziliśmy: „Kresy” muszą się odbyć! Może nie w tradycyjnej formie, której podstawę stanowi bezpośrednie spotkanie z człowiekiem, ale „Kresy 2020” zaistnieją z pewnością. Zapraszamy więc wszystkich Państwa na tegoroczną odsłonę XXIX Konkursu Recytatorskiego im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy”. Spotkajmy się więc w wirtualnej rzeczywistości w sobotę 12 grudnia 2020 r. o godzinie 15.00.Razem z Kresowiakami zapraszamy w magiczną podróż po świecie poezji polskiej. Gościnna scena Białostockiego Teatru Lalek będzie świadkiem poetyckiego spaceru, który zaprojektowali tegoroczni uczestnicy Finału „Kresów” w Białymstoku. Zaprosili nas do siebie, do swoich krajów.

Organizatorami jak co roku są: Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku.Partnerami tegorocznej odsłony Konkursu są: Białostocki Teatr Lalek, Teatr „Wierszalin” w Supraślu, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Polskie Radio Białystok.

Honorowy Patronatem „Kresy” objął Prezydent Miasta Białegostoku. Konkurs jest możliwy dzięki wsparciu naszych sponsorów: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Urzędowi Miejskiemu w Białymstoku oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą w 2020 roku. Reżyser Koncertu Galowego: Mateusz Smaczny.
Oprawa plastyczno-scenograficzna: Andrzej Dworakowski, Martyna Dworakowska.
Konsultacja merytoryczna Magdalena Kiszko-Dojlidko. Warsztatowcy i osoby zaangażowane w realizację Gali:
Iwona Szczęsna, Natalia Sakowicz, Michał Jarmoszuk, Piotr Damulewicz, Teatr „Wierszalin” w Supraślu.

Jury tegorocznego Konkursu: Piotr Damulewicz, Magdalena Kiszko-Dojlidko, Magdalena Kruszyńska-Sosnowska, Mateusz Smaczny, Jerzy Łazewski, Anna Kietlińska.

TRANSMISJĘ NA ŻYWO ZE SPOTKANIA MONA OBEJŻEĆ POD TYM LINKIEM: https://youtu.be/mBv3y0PAYww
LUB NA KRESOWYM FANPAGE’U: https://www.facebook.com/KonkursRecytatorskiKresy

Dajmy się ponieść sile ich młodości!