Polska Filharmonia Pokoju

Tradycyjnie, jak co roku do Białegostoku zjechali młodzi polscy chórzyści z różnych krajów, aby ze swoimi kolegami z Białegostoku, wziąć wspólnie udział w warsztatach i koncertach Polskiego Chóru Pokoju w dn. 30.06.-7.07.2013 r. i doskonalić swój warsztat muzyczny pod profesjonalnym okiem prof. Violetty Bieleckiej. Miło nam jednak donieść, iż w tym roku dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Miejskiego w Supraślu i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu udało się powołać do życia Polską Orkiestrę Pokoju, która wspólnie z chórem weszła w skład Polskiej Filharmonii Pokoju. I tak już od 26.06.2013 roku młodzi polscy muzycy z zagranicy i z Polski, pod batutą pana Kazimierza Dąbrowskiego stawiali pierwsze kroki jako Polska Orkiestra Pokoju ćwicząc „Litanię Supraską”. Swoje dokonania mogli zaprezentować po raz pierwszy już 30.06.2013 r. na koncercie w Supraślu. Do orkiestry dołączył chór, aby dn. 03.07.2013 r. już w pełnym składzie zaprezentować przed publicznością w Supraślu „Litanię supraską”.

Młodym muzykom towarzyszyła światowej sławy solistka pani Anna Lubańska.

Koncert swoją obecnością uświetnili pan Radosław Dobrowolski burmistrz Supraśla i pani Anna Kietlińska prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku. Chór koncertował także, już bez orkiestry, w: Supraślu, Czarnej Białostockiej i Sokółce.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus” i Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” serdecznie dziękują sponsorom i współorganizatorom, którymi w tym roku byli:
Urząd Miejski w Supraślu, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Urząd Miejski w Sokółce, Starostwo Powiatowe w Sokółce, Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej i Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku.

Patronatem medialnym imprezę objęły: TVP Białystok i Radio Białystok

Zadanie zostało dofinansowane z dotacji MSZ w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2013 r.”