Czy można kochać poezję? Co roku na początku grudnia białostoczanie są świadkami tej szczególnej miłości do słowa pisanego.
W dniu 10 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek odbył się Koncert Galowy laureatów XXV Jubileuszowego Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy 2016”. Młodzi recytatorzy ze Wschodu, których łączy polskie pochodzenie, przyjeżdżają do Białegostoku, by pokazać, że mówienie po polsku, a zwłaszcza mówienie wierszem, jest dla nich szczególnie ważne. Konkurs ten jest wyjątkowym przedsięwzięciem łączącym osoby, dla których język polski i polska kultura są szczególnie ważne. Konkurs jest nie tylko okazją do stanięcia w szranki i sprawdzenia swoich umiejętności recytatorskich czy znajomości polskiej literatury, ale jest także okazją do spotkania się różnych środowisk polonijnych we wspólnym, bliskim gronie.
Konkurs rokrocznie od 25 lat organizuje Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Przez cały ten okres, w Konkursie udział wzięło ponad 55 tysięcy uczestników z min. Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Bułgarii, Kazachstanu czy Rosji. Tradycyjnie, po przejściu przez eliminacje centralne w miejscach swojego zamieszkania, uczestnicy zapraszani są na tydzień do Białegostoku, gdzie nie tylko przygotowują się do finałowej rywalizacji, ale uczestniczą również w lokalnych wydarzeniach kulturalnych.
Tradycyjnie odbyła się również Wigilia Polska. Dnia 7 grudnia młodzież zza wschodniej granicy miała okazję spotkać się razem i dzielić opłatkiem przy wigilijnym stole. Spotkanie odbyło się w Pałacyku Gościnnym Branickich, przy ul. Kilińskiego w Białymstoku. Zaproszono na nie nie tylko uczestników Konkursu, ale także przedstawicieli lokalnych władz, instytucji kultury czy reprezentantów środowiska uniwersyteckiego i członków Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
W tym ciepłym gronie goście łamali się opłatki, składali sobie życzenia, kolędowali i ucztowali przy wspólnym, wigilijnym stole.
Spotkanie umilał Zespół Fletów Prostych CANTIO POLONICA z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku oraz zespół Acustic Trio.
Podsumowaniem pobytu uczestników jest uroczysty Koncert Galowy, nad którym pracują wspólnie z białostockimi aktorami teatralnymi. Koncert reżyserował Profesor Piotr Damulewicz, znany i zasłużony białostocki aktor i reżyser, w asyście dr Magdy Kiszko-Dojlidko, również związanej z białostocką sceną. Muzykę do Koncertu Galowego napisała Agnieszka Glińska a scenografię przygotował Andrzej Dworakowski – plastyk od lat towarzyszący Konkursowi. Występy uświetnił Chór Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku pod batutą pani Moniki Bierć i przy akompaniamencie pani Anny Górskiej.
LAUREACI „KRESÓW 2016”
GRAND PRIX
Katarzyna Stonawska z Czeskiego Cieszyna w Czechach
Nagroda za interpretację tekstu Adama Mickiewicza
Elena Gaborova ze Smoleńska w Rosji
I nagroda
Paweł Szutow z Sankt Petersburga w Rosji
II nagroda
Żanna Loretta Białoszycka z Winnicy na Ukrainie
III nagroda
Emil Szostak z Wilna na Litwie
Natalia Popowicz z Czerniachowska w Rosji
Wyróżnienia
Julian Germanowicz z Wilna na Litwie
Bożena Worono z Lidy na Białorusi
Boris Osipovicz z Tbilisi w Gruzji
Elena Żuławska z Kaliningradu w Rosji
Alexandru Karol Ostrowski z Suczawy w Rumunii
Nazarii Babyn z Czortkowa na Ukrainie
David Agladze z Tbilisi w Gruzji
Anton Kazaczonok z Daugawpils na Łotwie
Katarzyna Żurawczenko z Ostrowca na Białorusi
Maryna Myroniuk z Kirowogradu na Ukrainie
Markijan Hołowczak ze Stryja na Ukrainie
Radosław Stasiło z Wilna na Litwie
Nagroda Publiczności
Boris Osipovicz z Tbilisi w Gruzji
Do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim
została zaproszona Katarzyna Stonawska z Czeskiego Cieszyna
Zapraszamy do obejrzenia filmu „Tu w Białymstoku…” będącego podsumowaniem pobytu uczestników Konkursu w Białymstoku:
https://www.youtube.com/watch?v=pJIKuVsQE3M&t=107s
Montaż i realizacja: Fly Away Plus, http://www.flyawayplus.eu/
oraz specjalnego reportażu Joanny Sikory z Radia Białystok:
http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/139747
Serdecznie dziękujemy naszym partnerom i sponsorom, bez których wieloletniej współpracy i wsparcia, Kresy nie obchodziłyby swojego kolejnego Jubileuszu:
Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
Białostockiemu Teatrowi Lalek
Prezydentowi Miasta Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu
Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Urządowi Miejski w Białymstoku
Fundacji PKO Banku Polskiego
Zjednoczeniu Polek na Emigracji
Fundacji E.R.A
Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu ZNAK Sp z o.o.
Białostockim Zakładom Graficznym
Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków pochodzących z Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Fotorelacja: Władysław Tokarski