Kolonie językowo-artystyczne dla dzieci z Łotwy

Rezekne, 17-28 lipca 2011 r.

W tegorocznych koloniach w malowniczym Rezekne na Łotwie brały udział dzieci w wieku 9-12 lat ze szkół polskich w Rydze, Jekabpilsie, Rezekne i Daugavpils oraz ze szkółki niedzielnej w Cesis. Program kolonii obfitował w wiele atrakcji, ale najbardziej emocjonującym jego punktem było tworzenie filmu, który został potem zaprezentowany na zakończenie kolonii.

W tajniki sztuki filmowej dzieci wprowadzali prowadzący zajęcia. Były ożywione dyskusje z reżyserem, rysowanie kolejnych scen filmowych i tworzenie postaci filmowych. Oprócz tego dzieci poznawały słownictwo filmowe, bez którego nie obejdzie się żaden reżyser, aktor i scenarzysta. Owocem tych ożywionych prac było powstanie 3 filmów, które z dumą obejrzeli sami mali twórcy, ich nauczyciele, rodzice i bliscy podczas uroczystego zakończenia kolonii 27 lipca 2011 r. Trudy pracy na planie umilały dzieciom kąpiele w rzece, spacery do parku, konkursy, dyskoteki i zajęcia muzyczne, językowe i sportowe. Wspólnie spędzony czas zaowocował zawiązaniem wielu przyjaźni między dziećmi polskiego pochodzenia z różnych zakątków Łotwy.

Zadanie zrealizowano w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu RP zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r.