XXIII Konkurs Recytatorski „KRESY 2014” rozstrzygnięty!

Finał XXIII Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza dla Polaków z zagranicy „Kresy 2014” odbył się jak co roku na początku grudnia w Białymstoku. W tegorocznej edycji recytatorskich zmagań ogółem wzięło udział 3283 recytatorów z 12 krajów. Do Polski na finał w dn. 1-6 grudnia 2014 r. przyjechało 25 uczestników z 11 krajów: Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji, Czech, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Kazachstanu, Ukrainy i Gruzji.

A oto wyniki zmagań finałowych:
Nagrodę główną Grand Prix otrzymał Henryk Molin z Czeskiego Cieszyna w Czechach
Nagrodę za interpretację utworu A. Mickiewicza – Anastazja Sitnikowa z Odessy na Ukrainie
I nagrodę – Włodzimierz Żurawski z Kiszyniowa w Mołdawii
II nagrodęBożena Możejko z Porzecza na Białorusi
III nagrodę – Dariusz Rudzianiec z Wilna na Litwie
Przyznano również 6 wyróżnień. Zdobyli je:
Alina Matusz z Mościsk na Ukrainie
Krystyna Mak z Karagandy w Kazachstanie
Konrad Żytkowski z Wilna na Litwie
Lucica Juliana Kozminciuc z Pojany Miculi w Rumunii
Weronika Lewczenko z Krasławy na Lotwie
Rafał Werkowski z Wilna na Litwie

Nagrodę Publiczności – lalkę teatralną  ufundowaną przez Białostocki Teatr Lalek otrzymał Włodzimierz Żurawski z Kiszyniowa w Mołdawii

Dziękujemy niezastąpionym współorganizatorom Konkursu: Białostockiemu Teatrowi Lalek i Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku za gościnność i otwartość, panu Prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu za objecie konkursu honorowym patronatem oraz sponsorom i darczyńcom, wśród których znaleźli się w tym roku: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Fundacja PKO Banku Polskiego, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Sp. z o.o., Białostockie Zakłady Graficzne S.A., Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku oraz sponsorzy indywidualni.

Działanie jest współfinansowane ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r”.