Polska Filharmonia Pokoju

Podlasie po raz kolejny rozbrzmiało dźwiękami muzyki chóralnej i symfonicznej dzięki uczestnikom projektu Polska Filharmonia Pokoju. W dn. 27 czerwca – 6 lipca 2014 roku odbyła się już druga edycja tej imprezy. Polskich Chór Pokoju działający już od 17 lat pod kierunkiem pani prof. Violetty Bileckiej i powstała w  roku ubiegłym Polska Orkiestra Pokoju pod kierunkiem pana Kazimierza Dąbrowskiego koncertowały wspólnie w Supraślu (2 VII) i Białymstoku (3 VII). Białostoccy i suprascy melomani mogli usłyszeć w ich wykonaniu, po raz pierwszy utwory Wojciecha Kilara, w specjalnie przygotowanym koncercie „In Memoriam Wojciech Kilar”.

Zarówno koncert w Supraślu, jak i w Białostockiej Katedrze licznie zgromadziły publiczność.
Polski Chór Pokoju koncertował również w Bielsku Podlaskim (4 VII), Supraśl (5 VII), Czarnej Białostockiej( 6 VII) i Sokółce (6 VII). Uczestnikami projektu byli młodzi Polacy z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Brazylii oraz ich podlascy koledzy.

Patronat honorowy nad imprezą objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski. Tegoroczna edycja Polskiej Filharmonii Pokoju został zrealizowana dzięki współpracy: Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus” i Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku. Sponsorami imprezy byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Urząd Miejski w Supraślu, Urząd Miejski w Sokółce, Starostwo Powiatowe w Sokółce, Urząd Miejski w Czarnej Białostockiej, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku oraz Firma SUEMPOL w Bielsku Podlaskim. Patronami medialny nad imprezą objęły TVP Białystok i Radio Białystok.