Tradycyjne spotkanie polonijne w Białymstoku – Tłusty Czwartek 2012

Od lat w Podlaskim Oddziale Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tłusty Czwartek kojarzy się nie tylko z kruchymi faworkami. Dla członków, przyjaciół i sympatyków Oddziału to przede wszystkim spotkanie z Polakami ze Wschodu, wypełnione kresową muzyką i ciekawymi dyskusjami. W tym roku spotkaliśmy się 16 lutego o godz. 17.00 w białostockim Ratuszu.

Jednym z pierwszym punktów programu było uroczyste wręczenie panu Feliksowi Nadowskiemu Srebrnego Medalu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Pan Feliks to jeden z najbardziej zasłużonych członków naszego Oddziału, który od wielu lat działa z nami na rzecz Polaków ze Wschodu, dlatego wielkim zaszczytem była dla nas możliwość wręczenia Mu tego wyjątkowego odznaczenia przyznanego przez Prezesa Stowarzyszenia. Longina Komołowskiego. Sam odznaczony nie krył swego zaskoczenia, kto zna pana Feliksa, wie o jego wrodzonej wręcz skromności i pokorze.

Po tym wzruszającym momencie rozpoczęła się prawdziwa uczta. Nie ta z pączkami jednak, była to wszak uczta dla ucha. Dla gości wystąpiła Grażyna Komincz z Lidy na Białorusi i w pięknym stylu zaśpiewała piosenki Czesława Niemena, Hanny Banaszak i Ewy Bem (m.in. „Pod papugami”, „Żegnaj, kotku”, „Miasteczko cud”, „Gram o wszystko”). Podczas koncertu akompaniował Max Fedorov z Równego na Ukrainie, który, podobnie jak Grażyna, jest od wielu lat członkiem Polskiego Chóru Pokoju (więcej o PChP w zakładce: Działalność).

W nostalgiczną podróż po Grodzieńszczyźnie zabrał wszystkich Józef Porzecki z Grodna, historyk dokumentujący polskie ślady na Białorusi. Malownicze zdjęcia i pełna ciekawostek gawęda historyka w pełni przedstawiły stan dawnych polskich dworów, pałacy, zamków i kościołów, które dziś znajdują się na terenie Białorusi. Jak mogliśmy się przekonać, czas nierzadko obchodził się z tym dziedzictwem niełaskawie – wiele polskich dworów stoi dziś opuszczonych i zniszczonych. Historyk przedstawił również polskie miejsca pamięci na Grodzieńszczyźnie i to, jak są pielęgnowane przez tamtejszych Polaków.

Po tym wstępie zainspirowani goście mogli kontynuować dyskusje przy zastawionym pączkami i faworkami stole.
Swoją obecnością na Tłustym Czwartku zaszczycili nas m.in. Konsul Generalny RP w Grodnie, Andrzej Chodkiewicz, Dyrektor Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Anna Pieciul, Doradca Wojewody Podlaskiego, Marian Malinowski, Dyrektor Oddziału TVP 3 w Białymstoku, Agnieszka Romaszewska-Guzy.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszego spotkania:

Pan Feliks Nadowski po odebraniu Medalu
Koncert – Grażyna Komincz i Max Fedorov
Gawęda historyczna – Józef Porzecki
Prezentacja zdjęć – Józef Porzecki
Goście naszego spotkania
Słodkie zaończenie spotkania