Finał tegorocznej edycji Festiwalu, z uwagi na przypadający jubileusz 15-lecia imprezy, miał nieco inny przebieg niż zazwyczaj. 28 marca 2011 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbył się przegląd finałowy, w którym oprócz zespołów teatralnych z Litwy wyłonionych w kwalifikacjach, zaprezentowały się zespoły: z Państwowego Polskiego Gimnazjum Rezekne na Łotwie („Raz, dwa, trzy” ze spektaklem „Bajka o rycerzu i królu”) oraz z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB („Maska” ze spektaklem „Ewa”). Chwile po wyczerpujących zmaganiach scenicznych młodym aktorom osłodził jubileuszowy tort.
Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ poziom prezentacji był nadzwyczaj wysoki. Całe szczęście, że burzliwe narady mogły trwać aż do dnia następnego. Uroczysta gala jubileuszowego festiwalu odbyła się w Teatrze Lele dn. 29 marca 2011. Nagrodą specjalną dla wszystkich uczestników konkursu był spektakl „Nagi król” Białostockiego Teatru Lalek ufundowany przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku ze środków Kancelarii Senatu RP. Po spektaklu nastąpiła, niewątpliwie najbardziej przez wszystkich oczekiwana część, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
A oto werdykt:
Nagrodę Złotego Dzwoneczka otrzymał spektakl „Kopciuszek” ze Szkoły-Przedszkola „Źródełko” w Wilnie
Nagrodę Srebrnego Dzwoneczka otrzymał spektakl „W Dolinie Postrzępionych Skrzydeł” ze Szkoły Średniej im. Sz. Konarskiego w Wilnie
Nagrodę Brązowego Dzwoneczka otrzymał spektakl „O żabce, która miała marzenie” ze Szkoły Podstawowej im. M. Zdziechowskiego w Suderwi
Pozostałe spektakle przeglądu finałowego otrzymały wyróżnienia. Jury przyznało również indywidualne nagrody aktorskie oraz nagrody dla reżyserów spektakli zakwalifikowanych do finału. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz słodkie czekoladki. Z okazji jubileuszu wyróżniono również, nagrodami specjalnymi, pięciu aktywnych członków Towarzystwa Miłośników Teatrów Szkolnych. Nagrodę publiczności otrzymały egzekwo dwa spektakle: „Lokomotywa” ze Szkoły Średniej w Łazdinai i „W Dolinie Postrzępionych Skrzydeł” ze szkoły Średniej im. Sz. Konarskiego w Wilnie.
Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku serdecznie dziękuje współorganizatorom festiwalu Macierzy Szkolnej na Litwie oraz Towarzystwu Miłośników Teatrów Szkolnych za, jak zwykle, miłą i owocną współpracę. Szczególne podziękowania należą się oczywiście naszym sponsorom Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej i Wydziałowi Konsularnemu Ambasady RP w Wilnie, dzięki którym to święto polskiego teatru szkolnego w Wilnie mogło zaistnieć.
Do zobaczenia w 2012 roku w Wilnie.
Zadanie realizowane w ramach zlecenia przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i polakami za granicą w 2011 r.