Odkrywamy małych twórców – Plener dla dzieci w Taboryszkach

Wakacje w szkole nie muszą być nudne, wiedzą o tym uczestnicy drugiego już pleneru „Z twórczością Anną Krepsztul” w Taboryszkach na Litwie zorganizowanego przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku wspólnie ze Szkołą Podstawową w Taboryszkach. Od 18 do 26 czerwca w szkole w malowniczych Taboryszkach grupa 28 dzieci brała udział w niezwykłym plenerze, który wprowadzał młodych adeptów w świat plastyki, malarstwa, rzeźby i rękodzieła.

Pod okiem instruktorów dzieci poznawały i doskonaliły różnorodne techniki plastyczne, takie jak: frottage, rysunek pastelami olejnymi, akrylem, rysunek sepią i sangwiną, monotypia, praca na płótnach wielkoformatowych czy haft płaski i krzyżykowy. Każdy znalazł tu coś dla siebie, dla wielu małych uczestników było to pierwsze spotkanie z tak różnorodnymi technikami artystycznymi. Wyobraźnia 28 dzieciaków z Taboryszek i okolicznych Turgieli, Bigierd, Rymoszy, Jaszun czy Grabowa zamieniała otaczający świat w niezwykłe obrazy. Inspiracją do twórczych działań były wycieczki do Kowna i Trok, gdzie dzieci mogły obserwować ciekawe miejsca, ludzi, a nawet zwierzęta w kowieńskim zoo. Pod wpływem tych podróży oraz malowniczych terenów Taboryszek dzieci, tak jak kiedyś tutejsza i znana na całej Wileńszczyźnie malarka Anna Krepsztul, odkrywały w sobie swoje talenty i czerpały wiele radości z kontaktu z naturą i sztuką. Efektem tych tygodniowych zajęć były niezwykłe prace rysunkowe, malarskie, rzeźbiarskie, a także witraże czy hafty na płótnie. Prace te można było obejrzeć podczas uroczystego zakończenia pleneru 26 VI 2011 r. Było to ważne  i miłe wydarzenie dla całej społeczności Taboryszek i okolic, a w przede wszystkim samych młodych twórców, ich rodziców i bliskich, a także zaproszonych gości.

Zadanie realizowane w ramach zlecenia przez kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r.