Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

Razem ze Związkiem Polaków na Białorusi i Polskim Radiem Białystok w dniach 25-29 listopada licytujemy prace artystów grodzieńskich i zbieramy pieniądze na prezenty dla dzieci, które uczą się języka polskiego za naszą wschodnią granicą.

Telefoniczne licytacje prowadzone są  w programie „Najbliżej Ciebie” (11:15-12:30) i w „Popołudniu z PRB” (14:10-15:20) Polskiego Radia Białystok.

Akcję „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” organizujemy już po raz drugi. W zeszłym roku udało nam się kupić prawie tysiąc paczek.

Nr konta, na który zwycięzcy aukcji powinni wpłacać pieniądze: 
34 2490 0005 0000 4600 6753 8392
Dopisek: Gwiazdka dla ZPB

Biogramy twórców:

Wasyl Martynczuk
Urodził się w 1959 r. na Ukrainie. W 1978 r. ukończył Szkołę Plastyczną w Sankt Petersburgu. W 1989 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie. Artysta należy do Białoruskiego Związku Artystów Plastyków, a także do Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi. Uczestnik wielu wystaw i plenerów na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Rosji. Jego prace można spotkać zarówno w wielu galeriach, jak i w zbiorach prywatnych. Łączy mitologię grecką z elementami ludowymi kultury słowiańskiej. Miał wystawy indywidualne w: Japonii, Niemczech, Francji, Belgia, Wielkiej Brytanii, Polsce i na Białorusi.

Obrazy na radiowej aukcji:
– Przechadzka, 40/50, olej, płótno
– Ryba, 40/50, olej, płótno

Wacław Romaszko
Urodził się w 1967 roku. W 1986 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Glebowa w Mińsku. Od 2000 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi. Jest uczestnikiem wielu plenerów międzynarodowych. Artysta ma za sobą wiele wystaw indywidualnych – między innymi w Grodnie, Brześciu, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W swoich pracach potrafi wydobyć piękno ciszy i piękno burzy, urok łagodności i urok grozy.

Obraz na radiowej aukcji:
– Kwiaty, 40/40, olej,płótno

Walentyna Brysacz
Urodziła się w malowniczej miejscowości Sonicze nad Kanałem Augustowskim. Ukończyła Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały. Uprawia malarstwo. W 2004 roku otrzymała odznaczenie Ministerstwa Kultury Republiki Białoruś „Za zasługi dla rozwoju kultury na Białorusi”. W 2011 r. została laureatem nagrody im. A. Dubko w dziedzinie kultury i sztuki i otrzymała wyróżnienie „Artysta – malarz roku”. Jest organizatorem 11 plenerów malarskich nad Kanałem Augustowskim. Prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Prezentuje swoje prace w kraju i zagranicą. W swoim dorobku ma 12 wystaw indywidualnych. Inspiracje czerpie z otaczającej ją przyrody, z rodzinnych miejsc i ciekawych spotkań.

Obraz na radiowej aukcji:
– Pejzaż z kościołem (Iszczołno, kościół Św. Trójcy, Rejon Szczuczyński), 50/60, olej, płótno

Walery Stratowicz
Urodził się w 1963 roku w Kraju Krasnodarskim, na Kaukazie. Studiował w Witebskim Instytucie im. Kirowa na Wydziale Artystyczno – Graficznym. Od 2008 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich. W swoim dorobku ma liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe. Prezentuje swoje prace w kraju i za granicą. Bierze aktywny udział w plenerach malarskich międzynarodowych.

Obraz na radiowej aukcji:
– Michał Anioł, 36/26, olej, płótno

Snieżana Witecka
Urodziła się w 1982 roku w Grodnie na Białorusi. Ukończyła Grodzieński Państwowy College Sztuki i Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. J. Kupały. Pracuje w technice malarstwa olejnego i akwarelowego. Jest członkiem Białoruskiego Związku Artystów – Malarzy. W swoim dorobku ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Artystka zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, jest także autorką ilustracji książkowych. Jej malarstwo to mieszanka realizmu i romantyzmu. Niezwykle bogate w szczegół oleje i akwarele, kuszą dopracowaniem. Połączenie tematyki realistycznych przedstawień z nieco surrealistycznymi elementami nie nudzi widza. Jednocześnie spokojna kompozycja i stonowana kolorystyka koi zmysły odbiorcy.

Obraz na radiowej aukcji:
– Zima, 36/46, papier, akwarela, obraz oprawiony

Anna Sliwkowa
Mieszka i tworzy w Rosji (Samara). Jest członkiem Związku Artystów – Malarzy Rosji. Uprawia malarstwo w technice olej na płótnie. Używa grubej warstwy farb. Pracuje szpatelkiem i pędzlem. Ma liczne wystawy indywidualne. Aktywnie uczestniczy w plenerach malarskich. Praca wykonana podczas międzynarodowego pleneru malarskiego w Grodnie „Nad Niemnem”.

Obraz na radiowej aukcji:
– Kopuły nad miastem, 50/70, olej,płótno

Kostin Brateanu  
Urodził się w 1978 r. w Pietroszani, Pumunia. Mieszka i pracuje w Timiszoarze. Jest organizatorem i pomysłodawcą wielu projektów artystycznych. W swoim dorobku ma mnóstwo wystaw indywidualnych i zbiorowych. Pracuje w technice akryl na płótnie.

Obraz na radiowej aukcji:
– Bez nazwy, 40/50, akryl, płótno

Alina Kondraciuk
Urodzona w 1946 r. w Chochłowie koło Mołodeczna. Mieszka i tworzy w Brześciu. Absolwentka Wydziału Grafiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Witebsku. Na koncie ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Uczestniczka wielu międzynarodowych plenerów malarskich. Twórczość artystki obejmuje głównie malarstwo olejne. Tworzy również pastele i akwarele. Jest prezesem Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Mostek” w Brześciu.

Obraz na radiowej aukcji:
– Pińsk, Katedra p.w. Wniebowzięcia NMP, 40/50, karton/płótno, olej

Żanna Stebnowska
Urodziła się w 1968 r. w Brześciu. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Witebsku, Wydział Malarstwa i Grafiki. Od 2004 roku pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Szkole Plastycznej w Brześciu. Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju, uczestniczka międzynarodowych plenerów malarskich. Swoje prace wykonuje w różnych technikach, m.in. batik, akwarela, gwasz, aplikacja, olej. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów – Plastyków „Mostek” w Brześciu.

Obraz na radiowej aukcji:
– Martwa natura z lustrem, 50/60, olej, płótno