Dziennikarskie wspomnienia 20. urodzin Konkursu „Kresy”

Już pięć miesięcy minęło od kiedy świętowaliśmy dwudzieste urodziny „Kresów”, jednak wydarzenie to wciąż pozostaje w naszych myślach. Poniżej zamieszczamy artykuł Apolonii Zielonki z Rumunii, który ukazał się w wiosennym numerze „Małego Polonusa” – Kwartalnika Związku Polaków w Rumunii dla dzieci i młodzieży (nr 1[29] 2012).

20. urodziny „Kresów”
Jako licealistka w 2004 roku pojechałam do Białegostoku na konkurs recytatorski „Kresy”. Wtedy nie wiedziałam jeszcze, że ten wyjazd wiąże się nie tylko z konkursem, ale też z innymi emocjonującymi przeżyciami. Będąc tam przez cały tydzień dowiedziałam się wielu rzeczy dotyczących recytowania, teatru, spotkałam rówieśników z innych krajów, ale też uczestniczyłam w pięknych przedstawieniach teatralnych. Były to niezapomniane przeżycia i zawsze marzyłam, żeby tam powrócić i przeżyć to jeszcze raz.
Ta okazja przydarzyła się w tym roku, gdy pojechałam do Białegostoku jako opiekun recytatorów z Rumunii – Bożeny Iriszek z Pojany Mikuli i Victora Georgiusa Ostrovskiego z Nowego Sołońca.

Mieliśmy wszyscy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w 20. urodzinach „Kresów”. Oprócz nas obok symbolicznego uskrzydlonego stołu wystąpiło 29 uczestników z Białorusi, Ukrainy, Czech, Grecji, Gruzji, Kazachstanu, Estonii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji i Bułgarii. Jak co roku recytatorzy z opiekunami mogli uczestniczyć w różnego typu zajęciach dotyczących sposobów recytowania i poprawności mowy. Na tych zajęciach było dużo zabawy z językiem, uczyliśmy się różnych fajnych wierszyków, dużo śpiewaliśmy. Nauczyły nas one współpracy z osobami, których do tej pory nie znaliśmy i dały nam okazję do zawarcia nowych przyjaźni. Poza lekcjami prowadzonymi przez bardzo przyjemnych nauczycieli mieliśmy okazję zobaczyć dwa przepiękne spektakle teatralne: „Widmo Antygony” i „Montecchi i Capuletti”. W Pałacyku Gościnnym natomiast odbyła się Wigilia Polska, na której mieliśmy okazję złożyć sobie życzenia i oczywiście wspólnie kolędować.
Na zakończenie wszystkich tych atrakcji uczestnicy wystąpili w koncercie galowym, gdzie zaprezentowali emocjonujący spektakl, a głównym tematem była ballada „Romantyczność” Adama Mickiewicza. Przygotowywali się do niego tylko trzy dni, a rezultat był przepiękny. Przygotowania nie były bowiem wyłącznie pracą, ale też zabawą i pogłębianiem zawartych znajomości. Bardzo ważnym elementem jubileuszowego konkursu była projekcja filmu, w którym organizatorzy połączyli wszystkie ważne momenty z dotychczasowych 20 edycji „Kresów”.

Jak każdy konkurs, ten również musiał zakończyć się wyłonieniem zwycięzców. Grand Prix 20. „Kresów” zdobył Maciej Cymorek z Czech, który weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Nagrodę za interpretację tekstu Adama Mickiewicza otrzymał Mirosław Marszewski z Litwy, a nagrodę publiczności Kamil Niemiec z Grecji.

Był to czas bardzo mile spędzony wśród ludzi, którzy zostaną w naszej pamięci na długo, a przyjaźnie tam nawiązane będą nam towarzyszyły przez całe życie. Życzmy więc wszyscy „Kresom” wielu okrągłych jubileuszy, żebyśmy długo jeszcze mogli się nimi cieszyć. Jako że byłam na „Kresach” i recytatorem i opiekunem, zachęcam was wszystkich do spróbowania swych sił najpierw na scenie w Suczawie, a potem – kto wie – w Białymstoku.
Apolonia Zielonka