Półkolonie językowo-artystyczne dla dzieci w Pojanie Mikuli

Miejsce: Pojana Mikuli (Rumunia)
Termin: 15-25 lipca 2011 r.

Od lat lipiec w Pojanie Mikuli to czas na niezwykłą przygodę ze sztuką.

Tak było też w tym roku – 52 dzieci w wieku od 4 do 14 lat uczestniczyło w Półkoloniach językowo artystycznych przy Domu Polskim w tej malowniczej miejscowości na rumuńskiej Bukowinie. Każdy dzień obfitował w artystyczne niespodzianki,które dzieciakom przygotowali prowadzący półkolonie instruktorzy:: Mariusz Orzełek, Urszula Namiotko, Iwona Olszewska-Marculeac, Elżbieta Wieruszewska-Calistru oraz wolontariusze:

Agnieszka i Krzysztof Majewscy, Anna Walicka i Weronika Orzełek. Były więc ciekawe lekcje języka polskiego („Lekcja ogrodnika”, „Mapa świata”, „Krasnoludek w buzi”), zajęcia teatralne („Górska łąka”, „Aktor na baczność”, „Pacynki na scenie”), rzeźbienie w glinie („Wiejskie chaty i chatki”, „Gliniane zwierzaki”) a także zajęcia muzyczne, sportowe i integracyjne. Podczas wszystkich zajęć powstały niezwykłe prace:

gliniane figurki, pacynki teatralne, szmaciankowe krasnoludki, kolorowe ramki, a nawet pyszne torty, a po całej Pojanie niósł się śmiech i śpiew dzieci. Nie zabrakło wycieczki do pobliskiej Suczawy, wizyty w Muzeum Przyrodniczym i sali doświadczeń i eksperymentów.

Pracowitość i pomysłowość małych twórców została uroczyście zaprezentowana na przedstawieniu dla rodziców i mieszkańców Pojany.

Organizację półkolonii finansowo wsparła Kancelaria Senatu RP, Związek Polaków w Rumunii, a Muzeum Bukowiny w Suczawie ufundowało darmowy wstęp dla dzieci do 3 obiektów muzealnych.

Zapraszamy do kolorowej galerii zdjęć z półkolonii:

Zadanie zostało zrealizowane w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 roku.